Susza w ogrodzie – jak efektywnie nawadniać rośliny?

susza-w-ogrodzie

Susza w ogrodzie to poważne zagrożenie dla roślin, które bez odpowiedniego dostępu do wody nie będą w stanie przeprowadzić procesu fotosyntezy i zwyczajnie zwiędną. To z kolei wpływa niekorzystnie na wygląd ogrodu oraz naraża właściciela na poważne straty. Jak więc efektywnie nawadniać rośliny, aby susza w ogrodzie nie spowodowała zniszczeń?

Zbiorniki na deszczówkę

susza-w-ogrodzieNajczęściej służą za nie beczki pokaźnych rozmiarów zbierające opady. Tak zwana “deszczówka” jest doskonała do podlewania roślin w trakcie suszy, jako że zawiera cenne pierwiastki. Najpierw trzeba jednak ją odpowiednio doprowadzić. W tym celu warto zbudować systemy, które odprowadzą deszczówkę z powierzchni dachu do beczki, a z niej do roślin. Pomocny może okazać się wąż zamontowany do zbiornika z wodą. Ponadto wygodne pobieranie zasobów z beczki ułatwi samodzielnie wbudowany kran.

System podkoronowego mini zraszania

Kolejnym sposobem na efektywne podlewanie roślin w trakcie suszy jest system podkoronkowego mini zraszania. Należy nadmienić, że dotyczy on przede wszystkim obszaru znajdującego się bezpośrednio przy drzewach i głównie im jest dedykowany. Sposób ten przypadnie do gustu zwłaszcza wyjątkowo oszczędnym ogrodnikom, jako że system nie wymaga wielkich nakładów energetycznych oraz wodnych, bowiem woda jest rozprowadzana przez specjalne emitery, które są bardzo łatwe w montażu. Metoda niewątpliwie prosta i tania! Ponadto warto pamiętać, że zanieczyszczenia mechaniczne czy chemiczne są obecne w wodzie, a zatem wymagają filtrowania oraz odpowiedniego uzdatniania. Warto pamiętać też o przymocowaniu mini zraszaczy do gleby, aby system był mniej narażony na uszkodzenia w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Solarny system nawadniania

Alternatywnym sposobem podlewania roślin w trakcie suszy może być solarny system nawadniania. Rozwiązanie szczególnie dogodne dla osób, które nie mają czasu na regularne doglądanie ogrodu. Solarny system nawadniania to rozwiązanie inteligentne, działające przy współpracy z energią czerpaną ze słońca. Sposób podlewania zmienia się w zależności od warunków atmosferycznych, dzięki czemu nie marnujesz wody oraz oszczędzasz pieniądze. Co więcej, w skład jego wyposażenia wchodzą specjalne kroplowniki, które dozują ilość wypuszczanej wody, a to zapewnia glebie optymalną wilgotność.

Stosując powyższe sposoby nawadniania roślin możesz uchronić ogród przed poważnymi zniszczeniami. Zbiorniki na deszczówkę, system podkoronkowego mini zraszania czy solarny system nawadniania to niezwykle skuteczne metody, które zapewnią doskonałe podlewanie w czasie trwania suszy. Działania te można wspomóc również nawozami z potasu, ponieważ zwiększa on odporność roślin na deficyt wody.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP