Odchwaszczanie ogrodu, czyli jak skutecznie usuwać chwasty

odchwaszczanie ogrodu

Regularna pielęgnacja ogrodu potrafi być naprawdę męcząca, ale daje satysfakcjonujące efekty, które wynagradzają trud w nią włożony. Jednak nawet terminowe wykonywanie obowiązków niekoniecznie chroni przed zmorą wszystkich posiadaczy ogródków, czyli przed chwastami. Większość osób kojarzy odchwaszczanie z nieprzyjemnym i czasochłonnym procesem. Jak skutecznie je usuwać?

Walka z chwastami w ogrodzie – dlaczego jest tak trudna?

Zapewne każdy właściciel własnego ogródka chociaż raz zastanawiał się, jakim cudem chwasty rosną tak licznie i szybko, podczas gdy regularnie pielęgnowane i nawożone krzewy, drzewa i inne rośliny marnieją. Dzieje się tak dlatego, że chwasty świetnie przystosowują się do każdego środowiska – najczęstszą przyczyną ich intensywnego wzrostu jest niedobór składników pokarmowych w glebie. Są tak dużym utrapieniem głównie dlatego, że są roślinami ekspansywnymi. Oznacza to, że tworzą mocne korzenie i silne rozłogi, a ponadto bardzo szybko się rozsiewają. Ich usuwanie jest jednak zabiegiem koniecznym. Poza nieestetycznym wyglądem, ich największą wadą jest to, że stanowią zagrożenie dla innej roślinności. 

Odchwaszczanie ogrodu

Przed rozpoczęciem procesu odchwaszczania, warto poznać kilka podstawowych zasad, które mogą uchronić sąsiednie rośliny i ograniczyć częstotliwość tych działań. Choć opryski wydają się być najszybszym sposobem na zwalczenie tych nieprzyjaciół, lepiej ich nie używać. Herbicydy może i wytępią chwasty, ale będą miały negatywny wpływ również na inne rośliny znajdujące się na ogrodzie. Substancje tego typu przyczyniają się też do zmniejszenia bioróżnorodności środowiska, dlatego najlepiej traktować je jak ostateczność. Kiedy najlepiej wykonywać odchwaszczanie? W przypadku nowej działki (tam, gdzie dopiero ma powstać ogród) najlepiej wykonać ten proces jeszcze przed jakimikolwiek innymi działaniami. Świeża trawa lub wybrane piękne krzewy trudniej adaptują się w zanieczyszczonym środowisku. Po założeniu ogrodu trzeba je usuwać regularnie. Działania związane z usuwaniem chwastów są tak męczące i czasochłonne głównie dlatego, że należy je wykonywać bardzo dokładnie. Trzeba usuwać nawet najmniejsze fragmenty korzeni i rozłogów, ponieważ pozostałości tego typu mogą być początkiem dla tworzenia się nowych skupisk.

Usuwanie chwastów – jak to sobie ułatwić?

odchwaszczanie ogroduChwasty najlepiej usuwać w momencie, gdy mają nie więcej niż kilka centymetrów długości. Im dłużej zwleka się z wykonywaniem tych działań, tym bardziej rozrastają się korzenie tych roślin. Kolejnym sposobem na ułatwienie sobie tego procesu jest zastosowanie urządzeń specjalnie do tego przeznaczonych. Mowa tutaj na przykład o wypalaczach chwastów – niewielkim, skutecznym sprzęcie przeznaczonym do usuwania nieprzyjaciół spomiędzy kostki brukowej i innych powierzchni utwardzonych. Jest to bardzo przydatne, ponieważ ręczne odchwaszczanie nie daje w tym przypadku żadnej pewności co do dokładności jego wykonania. W tym przypadku chwast zostaje wypalony aż do korzenia! Na terenach o dużej powierzchni można wykorzystać urządzenie do usuwania chwastów. Można nim łatwo manewrować na różnych typach podłoża, a cały proces jest znacznie ułatwiony i przyspieszony.

Odchwaszczanie wcale nie musi trwać godzinami! Aby uniknąć walki z tymi roślinami, warto zdecydować się na pomoc w postaci któregoś z wyżej wymienionych urządzeń. Jest to szybka i skuteczna metoda, która – w przeciwieństwie do ręcznego usuwania chwastów – nie zamienia się w przykry obowiązek. 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP