Skuteczne podlewanie roślin w ogrodzie

skuteczne podlewanie roślin

Jak dobrze wiadomo, posiadanie własnego ogrodu wiąże się z wieloma dodatkowymi obowiązkami. Jedną z podstawowych czynności koniecznych do wykonania jest podlewanie roślin. Jak robić to dobrze i skutecznie?

Skuteczne podlewanie roślin – zasady

pompa do wodyTrawniki i inne rośliny w przydomowym ogrodzie potrzebują sporej wilgotności, aby móc zachwycać pięknym, zdrowym wyglądem. Niestety opadów nie da się przewidzieć – występują one bowiem okresowo, naprzemiennie z intensywną suszą. Trzeba więc polegać na sobie i zadbać o ogród na własną rękę. Co w takim razie zrobić, aby podlewanie było skuteczne?

  • Nawadniaj rośliny niezbyt często, ale obficie. Takie działanie sprawia, że woda nasącza przynajmniej kilkanaście centymetrów gleby, dzięki czemu znacznie dłużej dostarcza korzeniom tego, czego potrzebują. 
  • Unikaj podlewania w środku dnia podczas słonecznych okresów. Gdy słońce intensywnie świeci, istnieje duże ryzyko, że rośliny zostaną poparzone za sprawą nagrzewających się na liściach kroplach wody. Nawadnianie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub wieczorem.
  • Staraj się, aby woda nie zalegała na liściach – ta zasada dotyczy przede wszystkim roślin, które są wrażliwe na choroby grzybowe.

Powyższe zasady to trzy najważniejsze kwestie, o których każdy posiadacz ogrodu powinien pamiętać. Warto mieć na uwadze również fakt, że dużo zależy od tego, czy roślina ma zapewnione inne konieczne warunki wzrostu – mowa tutaj o tym, czy jest nawożona oraz czy została posadzona na odpowiednim stanowisku. 

Czym podlewać rośliny?

skuteczne podlewanie roślinW obecnych czasach posiadacze ogrodu mogą się cieszyć sporymi możliwościami, które wynikają z ogromnej ilości dostępnego wyposażenia. Oczywiście podstawowym elementem jest wąż ogrodowy (często w towarzystwie zwijaka) – bez niego podlewanie roślinności jest niemal niemożliwe. Przy jego wyborze trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, dzięki którym to akcesorium będzie jeszcze bardziej funkcjonalne. Ważna jest przede wszystkim długość, która pozwoli Ci się swobodnie dostać do każdego kąta w ogródku, a także średnica. Do zestawu koniecznie trzeba zakupić złączki, dzięki którym bez problemu można połączyć ze sobą dwa węże lub podłączyć je do zaworu. Swój system nawadniający możesz rozbudować nie tylko za pomocą tradycyjnych złączek, ale również takich, które są przeznaczone do dużego przepływu. Warto zwrócić uwagę także na elementy mosiężne, cechujące się ponadprzeciętną jakością i wytrzymałością. Ostatnim już akcesorium, na które warto zwrócić uwagę jest końcówka do węża ogrodowego – to, czy wybierzesz zraszacz czy pistolet zależy jedynie od Ciebie i od Twoich potrzeb.

Stwórz system mikronawadniania we własnym ogrodzie

System mikronawadniania coraz częściej staje się stałym elementem wyposażenia ogrodowego. Korzystają z niego zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Jest to instalacja, która umożliwia regularną i dokładną pracę nad roślinami – woda jest w tym przypadku podawana bezpośrednio do systemów korzeniowych zgodnie z potrzebami konkretnego gatunku. Aby stworzyć tak funkcjonalne rozwiązanie, wystarczy zakupić kilka najważniejszych elementów, takich jak wąż połączeniowy oraz regulator przepływu

System nawadniania powoli staje się koniecznością. Aby cieszyć się pięknym ogrodem bez konieczności spędzania wielu godzin tygodniowo na pielęgnacji, warto zaopatrzyć się w kilka skutecznych akcesoriów. Dzięki takim ułatwieniom przydomowy kącik będzie kojarzył się jedynie z błogim odpoczynkiem, a nie z ciężką i żmudną pracą!

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP