Jak założyć łąkę kwiatową w ogrodzie?

laka-kwiatowa

Łąka kwiatowa wielu osobom zapewne nasuwa na myśl krajobraz rodem z bajki, czyli pięknie pachnące miejsce, porastane przez różne, kolorowe gatunki kwiatów i roślin. Niemal każdy z nas może mieć taką w przydomowym ogródku – podpowiadamy jak to zrobić. 

Jak założyć łąkę kwiatową?

Miłośnicy ogrodnictwa coraz częściej decydują się na zastąpienia standardowego trawnika kolorową łąką kwiatową z kilku powodów – świetnie wygląda nawet na nierównych terenach, stanowi doskonałą ozdobę każdego ogrodu, a także wpływa pozytywnie na środowisko. Założyć można ją praktycznie wszędzie, jednak szczególnie dobrze sprawdza się na większych powierzchniach. Przede wszystkim ważne jest, aby odpowiednio przygotować podłoże do hodowli roślin. Musimy usunąć wszelkie chwasty i kamienie, po czym spulchnić ziemię – nada się do tego standardowy szpadel, jednak znacznie wygodniejszym i szybszym rozwiązaniem będzie zastosowanie glebogryzarki. Na samym końcu wyrównujemy powierzchnię i możemy przejść do wysiewu. Jakie nasiona będą najlepszej? W sklepach dostaniemy specjalnie przygotowane do tego mieszanki, na które składają się różne rośliny, jak np. koniczynki, chabry, maciejka czy maki. Oczywiście możemy również sami wykonać taką kompozycję – ważne jednak, aby wybrane przez nas trawy i kwiaty miały podobne wymagania względem warunków uprawy, a przede wszystkim ziemi. 

Pielęgnacja własnej łąki

laka-kwiatowaŁąka kwiatowa nie jest szczególnie trudna w pielęgnacji. Wystarczy, że będziemy ją kosić dwa razy w roku – najlepszym okresem do tego jest czas, gdy wszystkie lub chociaż większość znajdujących się w niej roślin przekwitnie. Dobrze jest korzystać w tym celu z kosiarki, która nie zbiera od razu do kosza trawy, ponieważ ta powinna pozostać na kilka dni w miejscu, gdzie się znajdowała, abyśmy po wyschnięciu mogli zebrać nasiona. Do momentu wykiełkowania musimy podlewać łąkę regularnie, potem warto jest to zrobić to raz na jakiś czas, w zależności od ilości wód opadowych. Nie zaleca się również nawożenia (chyba, że własnym organicznymi kompostem), ponieważ te chemiczne mogą zaszkodzić delikatnym kwiatom. Dodajmy też, że najlepszą metodą usuwania chwastów jest wyrywanie ich ręcznie. Starajmy się robić to jak najszybciej, aby nie rozpleniły się do trudnych do usunięcia potem ilości.

Zalety łąki kwiatowej w ogródku

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, łąka kwiatowa niesie ze sobą wiele pozytywnych dla naszego ekosystemu właściwości. Za sprawą różnorodności kwitnących gatunków, świetnie oczyszcza powietrze, a mieszkanki roślin zazwyczaj są w ten sposób skomponowane, aby kwitły one od wiosny do późnej jesieni. Jest to także obszar, na którym znajduje się wiele owadów, takich jak pszczoły czy też gatunki nielatające, które mieszkając w glebie  poprawiają jej jakość. Dlatego też, ze względu na organizmy żywe, które się w niej egzystują, nie powinniśmy kosić trawy częściej niż wspomniane dwa razy w roku. Warto także wspomnieć, że łąka kwiatowa jest miejscem, którego nie lubią kleszcze – wolą one żyć na w zwykłych trawnikach.

Łąka kwiatowa to wspaniałe rozwiązanie, na które warto jest się zdecydować, biorąc pod uwagę wpływ na ekosystem. Dodatkowo nie jest ona trudna w uprawie, dlatego dadzą sobie radę nawet początkujących ogrodnicy. 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password

Facebook

*/?>
SKLEP